O CÍRKVI

Českobratrská církev evangelická je jedna z největších reformačních církví, které působí v České republice. Základem jejího učení je Bible – Písmo Svaté. Hlásí se k nejstarším křesťanským vyznáním a navazuje na českou reformaci (M. J. Hus, Jednota Bratrská, J. A. Komenský).

Vznikla v prosinci 1918, kdy se v evangelické církvi spojily oba proudy světové reformace (helvetský a luterský). Tato dvě vyznání byla v naší zemi povolena vydáním Tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781 (po 160 letech, kdy bylo evangelické vyznání v naší zemi zakázáno).

V současné době má ČCE cca 52 tis. členů ve 250 sborech (farnostech). V čele každého sboru je volené staršovstvo spolu s kazatelem (farářem). Za členy sboru jsou považováni všichni pokřtění evangelíci, kteří bydlí v jeho obvodě a ti, kteří se ke sboru připojili (přihlásili). Křtí se buď malé děti nebo i dospělí. Středem sborového života jsou nedělní bohoslužby, jejichž základem je aktuální výklad biblického textu (kázání), ve kterém hledáme Boží slovo pro náš každodenní život. Během týdne se ve sboru scházejí menší skupiny dětí, mládeže i dospělých, při nichž se společně vzděláváme a povzbuzujeme ve víře.

ČCE uznává dvě svátosti - křest a Večeři Páně, vysluhovanou podobojí.

Církev se hlásí k zásadě všeobecného kněžství a kazatele povolávají sbory volbou. Několik sborů seskupených do jednoho obvodu tvoří seniorát (máme 14 seniorátů). Celoseniorátní shromáždění se nazývá konvent, který volí seniorátní výbor a seniora. Nejvyšším správním orgánem celé církve je synod (svolává se jednou za rok). Synod volí synodní radu, která stojí v čele církve. Má 6 členů – 3 kazatele a 3 laiky. Předsedá jí synodní senior.

O bohosloveckou výuku se stará Evangelická teologická fakulta při Karlově univerzitě.

Církení zřízení a řády (evangnet.cz) - ve znění platném po 3. zasedání 35. synodu ČCE 21. 6. 2021

Chcete-li se důkladněji seznámit s historií, zřízením a učením ČCE a jejími sbory, doporučujeme tyto knihy a brožurky (lze je půjčit, některé i zakoupit v našem sboru):

ke stažení - Ondřej Macek; Průvodce ČCE (formát .pdf, zdroj: evangnet.cz)

• Jan Nohavica; Evangelický katechismus pro dospělé; Olomouc 2003
  • Jiří Gruber; Evangelický katechismus pro mládež i dospělé, skupiny i jednotlivce; Praha 2004
  • Milan Hájek; Vím, komu jsem uvěřil; Praha 1983
  • Luděk Rejchrt; Taková dlouhá cesta; Praha 1992